niedziela, 7 października 2012

Jestem niezdarą, ale nie chcę go uszkodzićMój poprzedni komputer dzielnie żył ze mną przez kilka lat. Ale ostatnio zaczął podupadać na zdrowiu, pewnego dnia coś w nim pękło [konkretnie to był element łączący obie ruchome części, więc wyświetlacz stał w pionie tylko gdy był czymś z tyłu podpierany...] i od tego dnia wszystko się zmieniło. Stopniowo gubił przyciski, suwak służący do otwierania klapy odpadł i przeważnie gdzieś mi się chował- więc starałam się by komputer cały czas był otwarty i oczywiście podparty, następnie okazało się, że bez kabla nie jest już w stanie funkcjonować- wtedy stało się dla mnie jasne, że długo już nie pożyje... Nadszedł czas na zmiany!Pierwszą rzeczą jaką zrobiłam, po zakupie nowego laptopa, było wyszukanie w internecie czegoś co go ochroni. Łudziłam się, że znajdę jakąś zgrabną torbę/etui... Dla przykładu wklejam efekty mojego wyszukiwania:
[koszt około 110 zł]
[kolejna to wydatek już 200zł]
To chyba jasne, że nie o to mi chodziło, mimo iż wyglądają na bardzo trwałe i solidne, na nic mi się zdadzą. Nie miałam innego wyjścia, musiałam uszyć coś sama- nie bez przyjemności:)
Od jakiegoś czasu chciałam poeksperymentować z filcem, a niezbędne zakupy zrobiłam w tym sklepie: http://www.krainafilcu.pl/conditions.php

Co będzie potrzebne?

- Filc, grubość 3-4 mm, w zależności od rozmiaru komputera/tabletu o wymiarze 0,5m x 1m lub 0,5m x 0,5m
- kawałek filcu 1mm, do ozdobienia boków
- sznurek filcowy [ja kupiłam 2m, ale w Krainie Filcu można kupić także połowę, czyli 1m, który w zupełności wystarczy]
- kordonek w pasującym kolorze
- igła [poproście o igłę odpowiednią do kordonka, ważne by była mało elastyczna]
- kordonek
Nie będę podawała żadnych wymiarów, gdyż zależy to od sprzętu jaki chcecie opatulić filcem:)
Ale zasada jest taka: należy wyciąć prostokąt o szerokości komputera+ 2-4 cm, o długości 2x wymiar komputera+ kilkanaście cm na zakładkę. Poniżej schemat:
Wycinamy składamy dwie górne części, w brzegi wkładając dwa paski cienkiego filcu dla ozdoby. Teraz możemy spiąć to szpilkami, by później łatwiej było szyć. 


A teraz szyjemy, ja wykorzystałam najprostszy ścieg jaki znam i zszyłam bok najpierw w jedną stronę, a później zawróciłam i przeszyłam całość, tak że wygląda to jak profesjonalny, maszynowy ścieg;). Warto jest zakończyć przeszywając kilka razy to samo miejsce, by w czasie użytkowania nic nam się nie rozpruło.

Następnie należy nadać kształt klapie, która zamknie etui. Ja wykorzystałam starą gazetę i po wycięciu szablonu odrysowałam go na filcu, a następnie wycięłam.

Teraz trzeba tylko wyciąć mały otworek w klapie i przeciągnąć sznurek filcowy. Dla lepszego efektu, przełożyłam go trzy razy i zakończyłam węzełkiem.

A teraz? Teraz to już koniec:)
Pomijając względy estetyczne oraz mały wybór jaki daje nam rynek, istotna jest także cena. Dwa produkty jakie znalazłam na allegro, to torby a nie etui, ale ich cena i tak wydaje mi się zaporowa: 110 - 200 zł? Za materiały na zrobienie ochraniacz laptopowego zapłaciłam :
25 zł - filc [ale zużyłam tylko połowę, kupiłam jasny, szary filc ozdobny 1m x 0,5m]
7 zł - sznurek filcowy [kupiłam 2 m, zużyłam metr]
4,5 zł - kordonek [zużyłam pewnie 1/100 całości]

podsumowując: koszt wnosi około 20 zł, a efekt? :

6 komentarzy:

 1. a ja jeszcze chciałabym wiedzieć w jakim sklepie można kupić filc :) bardzo mi się spodobał ten pokrowiec na komputer :) teraz sprawię sobie taki na tableta :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogę podpowiedzieć gdzie ja zakupiłam mój filc:
  http://www.krainafilcu.pl

  Ta firma ma też sklepy stacjonarne: jeden na Al. Niepodległości i drugi w okolicy Pl. Narutowicza [tu można płacić tylko gotówką, nie wiem jak na Al. Niepodległości].

  Mają ogromny wybór filcu, ale także wełny i materiałów do filcowania. Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł!
  Chciałabym cie dodać do obserwowanych blogów, by byc na bieżąco:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że ci się podoba! Dziś właśnie ukończyłam kolejny filcowy projekt, więc niedługo wrzucę opis!
  Zapraszam do obserwowania!

  Ps. miło cię poznać :D

  OdpowiedzUsuń
 5. przejrzałam bloga i bardzo mi się tu spodobało
  faktycznie prawdziwa kopalnia pomysłów.
  będę częstym gościem.

  :)
  genialne etui. jaki byłby koszt takowego? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miło cię tu widzieć:)

  Tak jak opisałam w poście, wychodzi około 20 zł- więc można go zaliczyć do niskobudżetowego projektu (porównując do dostępnych na rynku gotowych ochraniaczy na komputery).

  Zapraszam do obserwowania!!

  OdpowiedzUsuń