środa, 20 maja 2015

Prześcieradło z gumką


Z reguły na samą myśl o nim przechodzą mnie ciarki... składanie go to katorga, prasowanie to istna męczarnia, dobrze że chociaż szycie jest proste:)

Przyznaję, że szyłam tylko prześcieradła na wymiar 120x60 cm, nie mierzyłam się z niczym większym. Trzeba znać swoje ograniczenia i wiedzieć kiedy odpuścić, więc prześcieradło na nasze, duże łóżko po prostu kupuję w sklepie.


A teraz konkrety i wymiary. Szyję prześcieradło na materac o wymiarach:

wysokość 10 cm
długość 120 cm
szerokość 60 cm

Aby uszyć prześcieradełko potrzebne będą:
 - prostokąt tkaniny o wymiarach 150x90 cm (ja kupuję metr bieżący bawełny o szerokości 150 cm, zawsze zostają mi niewielkie ścinki, z których coś można jeszcze zrobić).- 80 cm gumki o szerokości 1-1,5 cm

Tkaninę wycinamy po uprzednim złożeniu na 4 części, tak jak na poniższym zdjęciu.


{na tym etapie należą Wam się wyjaśnienia... rąbnęłam się i mimo, że wiedziałam jakie wymiary ma łóżeczko,uszyłam prześcieradło o 20cm za krótkie... dlatego właśnie na tkaninie zmieściła mi się 18 cm "wysokość" prześcieradła. Treść posta została dopasowana tak by nie zawierała błędów}

Pierwszym krokiem będzie zszycie ze sobą boków o długości 15 cm, dzięki temu utworzymy "wysokość". Warto na tym etapie obrzucić brzegi materiału, tak by nie strzępiły się w trakcie użytkowania, a szczególnie prania. Ja używam zwykłego zygzaka, ale co szczęśliwsze osoby mogą to zrobić na overlocku.


Następnie stworzymy tunel, w którym w wyznaczonych miejscach znajdzie się gumka elastyczna. Podwijamy materiał na całej długości, najpierw  na 1 cm, następnie na 1,5cm, każdy z tych etapów zaprasowujemy.

Teraz zajmiemy się wszyciem gumki, aby to zrobić musimy przeszyć okolice rogów materaca, tak jak na zdjęciu. Przeszywam odcinki o długości 40 cm (20 cm na prawo i na lewo od złączonych i przeszytych brzegów, które stworzyły nam "wysokość" prześcieradła).


W te tunele należy następnie wciągnąć gumki o długości 20cm, a następnie zabezpieczyć je na końcach.

Ostatnim krokiem będzie zaszycie tunelu wkoło dolnej krawędzi prześcieradła.
Czyż to nie proste?
Teraz należałoby zapytać: "Autorko tego wpisu, dlaczego nie zaprezentujesz nam gotowego prześcieradła w łóżeczku, nie pokażesz jak wygląda, jak się układa, itd...?".
Odpowiedź jest dość wesoła, ale nie aż tak bym się śmiała;) Uszyłam prześcieradło na wymiar 100x60 :) Wyobraźcie sobie moje zdziwienie gdy chciałam nałożyć je na materac. No nie udało się. Teraz będę musiała pomyśleć na co je przerobić. I tym miłym akcentem kończę dzisiejszy wpis.

Kasia

7 komentarzy:

 1. No proszę Pani, Pani już na wyższ poziomy wtajemniczenia wchodzi :-) paczka poleciała. A jak paczka poleciała dostałam następne materiały :-) zatem będzie kolejna dostawa. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie cudne chmurki! Nic tylko bujać w obłokach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak zabezpieczamy tą gumkę na końcach ? :) przeszywamy ją?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za świetny tutorial :) Właśnie skończyłam szyć prześcieradło i wyszło zadziwiająco dobrze, a to moje pierwsze kroki z maszyną :)

  OdpowiedzUsuń